طرح شبنم

 

معرفي طرح شبنم :

در همه دنيا كالاي قاچاق و جعلي را به عنوان يك كالاي غيرقابل اطمينان و نا مطمئن مي‌شناسند؛ چرا كه مشخص نبودن كانال توزيع و واسطه ‌ها و نيز توليدكننده واقعي ،مشتري را نگران مي‌كند كه آيا اين كالا از اصالت لازم برخورداربوده و به تبع آن كيفيت مورد نظر را ارائه خواهد كرد يا خير ؟ علاوه بر آن كالاي قاچاق با گسترش اقتصاد زیرزمینی (به دليل سودآوري بيش از حد قاچاق)، فشار مالیاتی را بربخش رسمی وارد نموده و درنتيجه با كاهش فروش،درآمدايشان را كاهش داده و توليد داخلي را تهديد مي‌كند. افزایش ثروت نامشروع و رانت خواری نيز از ديگر آثار زيانبار كالاي قاچاق و جعلي است.

از اينرو وزارت بازرگاني به عنوان متولي اصلي بخش تجارت و شبكه توزيع كالا، براي مبارزه با توزيع كالاي قاچاق و جعلي، اقدام به ايجاد سامانه شبكه نظارت مردمي نموده است.

طرح شبكه بازرسي نظارت مردمي در حقيقت ايجاد سامانه‌اي را دنبال مي‌كند كه در آن همه مردم مي‌توانند، تنها با داشتن يك گوشي تلفن همراه داراي دوربين، و با استفاده از نرم‌افزاري كه در اختيار ايشان قرار گرفته است، علاوه بر اطمينان از اصالت كالاي خريداري شده و ياري دولت در شناسايي عوامل توزيع كالاي قاچاق و جعلي، از مشوق‌هاي اعتباري نيز برخوردار گردند. در واقع اين طرح ضريب نفوذ بازرسي و كنترل كالاهاي قاچاق و غير مجاز را گسترش مي‌دهد.

برخی از كارشناسان اجرای طرح شبنم را حمایت از حقوق تولید و مصرف كنندگان مورد ارزیابی قرار داده و معتقدند كه این طرح می تواند زمینه را برای ارتقای سلامت كالا هم از نظر تولید و هم از نظر قیمت تمام شده به خصوص درباره كالاهای داخلی فراهم سازد.

طرح شبنم كد رهگیری دو بعدی است كه به عنوان كد ماتریسی، هفت هزار كاراكتر اطلاعات كالاها را ضبط كرده و امكان كپی برداری از روی كد كالا را از بین می برد .

بر اساس مصوبه شماره 128188/ت45059ن مورخ 09/06/1389 (تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور) و بند 4 صورتجلسه مورخ 18/03/1390 ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز (ابلاغی به شماره 62268 مورخ 24/03/1390)، به منظور اجرای طرح شناسه‌دار كردن كالاهای وارداتی، وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، پروژه شبنم (شبكه بازرسی و نظارت مردمی) را طراحی كرده است.

این پروژه با انعقاد تفاهم‌نامه بین ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز، گمرك جمهوری اسلامی ایران، سازمان استاندارد و معاونت توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الكترونیكی، سازمان توسعه تجارت ایران، سازمان حمایت تولیدكنندگان و مصرف‌كنندگان از وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای آبان‌ماه 1390 برای گروه اول كالای هدف الزامی شده است.

با توافقات به عمل آمده، گمرك جمهوری اسلامی ایران، گواهی دریافت باركد دوبعدی شبنم را به عنوان یكی از اسناد الزامی در هنگام ترخیص از واردكننده دریافت می‌نماید.

با هماهنگی و توافق به عمل آمده مدیریت این پروژه به صورت انحصاری در بخش غیر داروئی به تعاونی کارآفرینان همکار امین واگذار تا با تجربه ارزشمند بازنشستگان ناجا، امر مبارزه با قاچاق کالا و کالای تقلبی که بخش های مختلف کشور را درگیر خود نموده و ضرر و زیان بسیاری را بر اقتصاد کشور و مردم وارد نموده است سرعت بیشتر گرفته و با مشارکت هر چه بیشتر مردم، محدودیت روز افزون بر این مفسده وارد ساخته و کمک قابل توجهی به همکاران خود در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و دیگر سازمان های مسئول بنماید. 

 

مزایای طرح برای مردم :

 • کاهش احتمال خرید کالای تقلبی
 • اطمینان نسبت به برخورداری کالا از کیفیت اعلام شده
 • امکان راستی آزمایی اصلی بودن کالا در هنگام خرید
 • امکان دریافت اطلاعات مربوط به تولید این کالا برای کمک به تصمیم خرید
 • دریافت اعتبار در قبال گزارش تخلف

 

مزایای طرح برای دولت :

 • حمایت از تولید داخلی و وارد کنندگان قانونی
 • جلوگیری از تولید  و توزیع کالای جعلی
 • شناسایی فروشندگان و عوامل توزیع کالای قاچاق
 • ایجاد امکان نظارت بیشتر ومدیریت کامل تر بر عرضه و تقاضای کالاها
 • امکان برخورد دقیق تر و بیشتر با متخلفین
 • شناسایی کالاهای غیرمجاز تولید شده یا وارد شده
 • متمرکز شدن ورود کالا از کانال رسمی  و ایجاد امکان کنترل کامل تر بر آن
 • تقویت امکان سیاست گذاری و کنترل دولت در بخش کالا و خدمات
 • تسهیل در اجرایی شدن سیاست های ویژه دولت در کنترل و تنظیم بازار
 • اطمینان مردم از نقش موثر تر دولت در توزیع کالاها

 
اهداف طرح :

یکی از اساسی ترین اهداف مورد نظر این طرح افزایش تعداد بازرسین کالاهامی باشد. در حال حاضر تعداد زیادی بازرس رسمی و افتخاری با مراجعه و بررسی کالاهای غیرمجاز و قاچاق، تخلفات مشاهده شده را ثبت کرده و در اختیار مراجع نظارتی و قضایی قرار می دهند، اما واضح است که با بودجه محدود و گستردگی بازار کالا امکان نظارت بر تمامی ابعاد و زوایای بازار از این طریق وجود ندارد. با اجرایی شدن طرح « شبنم» امکان استفاده از شبکه گسترده بازرسان مردمی به خوبی فراهم می شود چرا که هر فرد تنها با در اختیار داشتن یک گوشی تلفن همراه دوربین دار و استفاده از نرم افزار شبنم، می تواند به عنوان بازرس عمل کرده و تخلفاتی که در زمینه کالاهای غیر اصل مشاهده می نماید را به سهولت و در کمترین زمان به مراجع ذیربط اطلاع دهد، ضمن اینکه اجرای طرح شبنم در اعتماد سازی و اطمینان مشتریان در هنگام خرید کالا بسیار موثر خواهد بود.


فهرست کالاهای وارداتی ملزم به نصب کد رهگیری

 • انواع گوشی تلفن همراه
 • لوازم خانگی شامل انواع موتور یخچال و فریزر، کولر گازی ، انواع مایکروفر، انواع تلویزیون هایLCD وLED ، آّبمیوه گیری (سه کاره یا پنج کاره)، انواع اطو، جاروبرقی، انواع دوربین و لوازم صوتی و تصویری وارداتی
 • انواع لپ تاپ، مانیتور، چاپگر، انواع جوهر و تونر چاپگر
 • تجهیزات پزشکی شامل دستگاه های سنجش فشار خون، دستگاه های گلوکومتر (سنجش قند خون)، نوارهای دستگاه سنجش قند خون، انواع سمعک، انواع کاندوم و ایمپلنت های جراحی
 • انواع عطر و ادکلن، خوشبو کننده ها، اسپری و رنگ مو، مکمل های دارویی و غذایی

سایت شبنم